Sloboda, voľnosť…

artenal-336x280-1-.jpg

Zjazdové lyžovanie sa stalo v našich lokalitách veľmi populárne. Mnohí z nás už na základnej škole absolvovali lyžiarske kurzy a výcviky. Taktiež sa to isté opakovalo aj na strednej škole. No niektorí z účastníkov takýchto kurzov sa nikdy lyžovať nenaučili a brali tieto aktivity a akcie len ako spoločenskú udalosť. V poriadku, aj to je prístup a každý si môže vybrať to, čo ho baví. Žijeme predsa v slobodnom demokratickom štáte…
Bežecké lyžovanie je však pre mnohých z nás stále veľkou neznámou.

běžkování

Aká je technika bežeckého lyžovania

Technika tohto lyžovania spočíva najmä v tom, že na lyžiach sa nezjazduje svah smerom dolu, ale vo väčšine prípadov sa na lyžiach kráča, prípadné beží po okolitej krajine a prírode. Niektorí lyžiari uprednostňujú absolútne voľný a slobodný kraj, iní radi uprednostňujú upravené bežecké trasy. Aj v našich končinách ich máme niekoľko. Jednou z najznámejších je napríklad bežecká trasa okolo Štrbského plesa.

.

běžky

Ako výstroj potrebujeme?

Bežecké lyžovanie vyžaduje oveľa jednoduchšiu výstroj ako zjazdové lyžovanie. Aj cenovo je to oveľa menej nákladné. Zatiaľ čo pri zjazdovom lyžovaní potrebujete kúpiť a zohnať lyže, lyžiarske topánky, prilbu, okuliare a musíte platiť drahé lanovky a vleky, pri bežeckom lyžovaní je to oveľa jednoduchšie.
Iste, lyže, lyžiarske topánky a nejaké to oblečenie treba zakúpiť aj tu, ale cenovo je to niekde úplne inde. Okrem toho, stačí zakúpiť si len výstroj a nepotrebujete už žiadnu ďalšiu investíciu. A pokiaľ žijete v regióne, kde sú blízko bežecké trasy, alebo máte krásnu otvorenú prírodu so snehom, nič viac už nepotrebujete.
Tí, ktorí bývajú v mestách, potrebujú sa ešte dopraviť aspoň k nejakej bežeckej trase. Ale je oveľa jednoduchšie zobrať bežeckú výstroj do mestskej hromadnej dopravy a do vlaku, ako vláčiť so sebou ťažkú lyžiarsku výstroj na zjazdové lyžovanie.
 

300x250-1474093619.jpg